Close

Październik 15, 2019

Sposoby na zwiedzanie Krakowa

Właściwie od momentu odzyskania przez Polskę niepodległości to właśnie Kraków stanowił centrum turystyczne kraju. Nic dziwnego, samo miasto oferuje niesamowitą ilość atrakcji – od muzeów, przez piękne Stare Miasto aż po cuda natury (Las Wolski, Zakrzówek czy malownicze kopce). Co więcej, Kraków przyciąga także pasjonatów bardziej górskich krajobrazów. Jest to typowa baza wypadowa dla miłośników Tatr, Pienin, Gorców czy Beskidu Żywieckiego.

Właściwie wszystkie atrakcyjne szczyty Podhala i Beskidów są w zasięgu dwugodzinnej jazdy samochodem. Jednak tym razem nie będę mówić o tym, gdzie warto się udać na wycieczkę poza miasto, tylko jak najlepiej spożytkować swój czas w stolicy Małopolski. Jaki typ zwiedzania wybrać – melex, zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem czy może na własną rękę?

 

Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem 

 

Zwiedzanie popularnych miast i miasteczek z przewodnikiem to chyba najbardziej tradycyjna forma przyswajania wiedzy o danym miejscu. Trzeba jednak przyznać, że ma to swoje ograniczenia. Oczywiście wszelkie wycieczki szkolne czy studenckie korzystają na tym, dzięki temu że koszt przewodnika rozkłada się na większą ilość osób. Przewodnicy są przeszkoleni i zdali odpowiedni egzamin, dzięki którym posiadają niezbędną wiedzę. Na pewno odpowiedzą na wszystkie palące turystów pytania. 

 

Czy przewodnik zawsze kosztuje wiele?

 

Możliwe, że wynajem przewodnika będzie kosztowny (zwłaszcza przy małej ilości osób). Wszystko zależy jednak od języka zwiedzania i także wyboru firmy. Obecnie popularne są tzw. free toury. Zasada działania jest prosta. Zawodowy przewodnik przychodzi na miejsce spotkań o konkretnej godzinie i tam zbierają się wcześniej zapisani przez internet turyści. odbywa się zwiedzanie, a po wszystkim każdy wrzuca do kapelusza/torebki kwotę “co łaska”. Czyli płacimy tyle, ile uważamy, że było warte całe zwiedzanie. To bardzo uczciwy układ i rzeczywiście możemy nieźle przyoszczędzić, patrząc na ceny prywatnych przewodników. 

Zwiedzanie Krakowa na własną rękę?

 

W dobie skomputeryzowania każdej dziedziny życia nagle okazało się, że już nie potrzebujemy map, przewodników i innych form papierowych wydań. Wszystko może być umieszczone w telefonie. Co więcej, większość biletów na komunikację miejską, do teatru czy kina także kupimy przez internet, używając jedynie telefonu. Dlatego też dobrym pomysłem może być po prostu samodzielne zwiedzanie. Dzięki odpowiednio zaplanowanemu wyjazdowi jesteśmy w stanie zobaczyć nawet więcej niż z przewodnikiem. Warto zapoznać się z historią miasta i poczytać o poszczególnych ciekawych miejscach. Wtedy wiadomo będzie, że np. wolimy spokojny charakter Kazimierza i niższe ceny jedzenia niż zatłoczony Rynek Główny. Kraków to miasto, które gastronomią przeróżnego jest wręcz wypchane. Dlatego warto na spokojnie wypytać znajomych przed przyjazdem, gdzie warto iść. Nie zawiodą się również weganie, dla których przygotowano niesamowicie bogatą ofertę, a liczba nowych lokali stali rośnie! Dla wszystkich zwolenników życia nocnego Kazimierz będzie idealnym zagłębiem pubów i barów. Kolory Eszeweria, Tea Time, Nowy Kraftowy – tam warto się wybrać!