Close

Kwiecień 28, 2023

Ocieplanie ścian piwnic keramzytem w workach

Ze względu na fakt, że piwnice znajdują się pod poziomem gruntu, sposób ich ocieplania jest inny niż w przypadku ścian czy stropów w budynkach. Jednocześnie, solidna warstwa izolacyjna jest w piwnicy bardzo ważna- pozwala we wnętrzu piwnicy utrzymywać pożądaną temperaturę bez konieczności dogrzewania pomieszczeń. Ułatwia to korzystanie z piwnicy czy przechowywanie różnych przedmiotów, a nawet żywności.

Dlaczego keramzyt dobrze sprawdzi się do ocieplenia piwnicy?

Ze względu na zastosowanie keramzytu poniżej gruntu, nie ma możliwości zastosowania styropianu w roli izolatora. Tymczasem, ocieplenie keramzytem w wersji workowanej może być równie proste do wykonania i równie efektywne. Materiał ten powstaje w procesie wypalenia w piecu gliny pęczniejącej. Do tego celu potrzebna jest temperatura ponad tysiąca stopni. W efekcie otrzymuje się materiał sypki, który jest lekki i porowaty. Dodatkowo, nie jest reaktywny biologicznie, nie pleśnieje i się nie rozpuszcza. Ma natomiast zdolność akumulowania w sobie ciepła, co sprawia, że jest bardzo dobrym izolatorem. Materiał ten dostępny jest na stronie https://leca.pl/rozwiazania/izolacja-w-gruncie/ocieplenie-scian-piwnic-keramzyt-w-workach/.

Jak wygląda w praktyce ocieplanie keramzytem?

Aby zaizolować mur konieczne jest ułożenie odpowiednio grubej warstwy keramzytu w workach. Standardowo, jeden worek keramzytu odpowiada około 7 cm warstwie styropianu, a to mniej więcej oznacza, że najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest ułożenie minimum dwóch warstw kruszywa, a najlepiej aby była to warstwa złożona z 3 worków ściśle ze sobą ułożonych.

Co istotne, spore znaczenie ma także sposób ustawiania worków obok siebie- zdecydowanie najlepiej jest to robić naprzemiennie tak, aby wykonana warstwa ocieplenia była rzeczywiście bardzo szczelna. Wykonując ocieplenie staramy się, aby uzyskana płaszczyzna była jak najbardziej zwarta i równa.

Tak zastosowane worki z keramzytem to solidna izolacja na długie lata. Jeśli jednak z jakichś przyczyn uznamy, że nie jest nam ona już potrzebna- ocieplenie keramzytem można rozebrać w dowolnej chwili za sprawą poręcznej, workowanej postaci tego kruszywa. Nie ma też żadnych przeszkód związanych z możliwością ponownego wykorzystania worków. Jak więc widać, wykonanie izolacji z keramzytu jest zadaniem raczej prostym, które jednocześnie doskonale sprawdza się w praktyce.

Dodatkowo, przy układaniu takiej izolacji warto pamiętać także o specjalnej, dodatkowej warstwie izolacji przeciw przedostawaniu się wilgoci. Jej rozłożenie jest szczególnie ważne właśnie w piwnicy, gdzie poniżej poziomu gruntu tej wilgoci może być więcej. Aby worki z keramzytem nie przesuwały się, dobrze wykonać specjalny wykop- obudowę, które posłużą do ich układania.