Close

Kwiecień 28, 2019

Co zabrać w góry

góry

Wyjeżdżasz w góry? Spakuj to do plecaka!

Tak naprawdę nie ma znaczenia, czy jesteśmy początkującym turystom, czy planowany przez nas wyjazd w góry jest już którymś z kolei. Zawsze trzeba mieć w sobie pewien respekt przed tym terenem, szczególnie jeśli planujemy się wspinać na wyższe partie gór, a dodatkowo jeśli nasz wyjazd jest zaplanowany na miesiące zimowe. Dlatego tak ważne jest, aby przygotować się do takiej wycieczki i o ile przygotowanie kondycyjne również jest istotne, warto też poświęcić kilka chwil na to, aby w sposób przemyślany i rozsądny spakować swój plecak. Co zabrać w góry, aby faktycznie nie dać się niczemu zaskoczyć?

Lista rzeczy najbardziej podstawowych do ubrania

Takie rzeczy oczywiście, w pierwszej kolejności dotyczą naszego ubrania. Oczywistą rzeczą powinno być dla nas to, że pogoda w górach bywa bardzo zmienna, a dodatkowo, w wysokich partiach gór może być zimno, a nawet może leżeć śnieg. Dlatego też ciepła odzież- najlepiej sportowa i oddychająca, a także kurtka, a nawet czapka to ważne wyposażenie każdego turysty. Przyda się też peleryna przeciwdeszczowa, a szczególną uwagę należy też zwrócić na zabierane obuwie. Najlepiej, aby były to buty sięgające za kotkę z bardziej agresywnym bieżnikiem, dzięki któremu nasza stopa nie będzie się ślizgać na kamieniach. Dodatkowo, jeśli mamy świadomość tego, że obrana przez nas trasa jest długa, a co za tym idzie może nas zastać noc- weźmy ze sobą odpowiedni śpiwór, a może nawet i namiot. To odpowiednie wyposażenie w momencie, kiedy wyruszamy w wielodniową podróż- wówczas konieczne jest też, aby wziąć ze sobą zapas wody oraz prowiant. Nie zapomnijmy o wysokoenergetycznych przekąskach.

O tym także nie możemy zapomnieć

Oczywiście, powinniśmy zabrać ze sobą mapę, swoje dokumenty osobiste, które pomogą nas zidentyfikować, a także telefon z naładowaną baterią. Tego telefonu naprawdę możemy potrzebować, dobrze jest więc oszczędzać baterię mając świadomość tego, że w najbliższym czasie nie będziemy mogli naszego telefonu doładować. Alternatywnym rozwiązaniem jest też powerbank. Podczas wypraw w nieznane na pewno przyda się także nawigacja. Wśród niezbędnych gadżetów, jakie mogą się okazać bardzo przydatne, na pewno można zaliczyć scyzoryk, latarkę czy też zapałki. Dobrze jest też spakować krem ochronny z filtrem, gdyż słońce w górach może być naprawdę bardzo agresywne. Dodatkowo, koniecznie powinniśmy wziąć ze sobą chociażby podstawową, niewielkich rozmiarów apteczkę, dzięki której szybko opatrzymy drobne skaleczenia. Dodatkowo, możemy też spakować małe opakowania środków do higieny osobistej.