Close

Styczeń 24, 2023

Budowa domu- od tego koniecznie trzeba zacząć

Budowa domu to inwestycja rozłożona w czasie. Zanim jednak jeszcze w ogóle wyjdziemy z naszą ekipą budowlaną w teren, trzeba przygotować się na to, że same przygotowania do budowy mogą potrwać kilka miesięcy. Wpływa na to także fakt, że musimy poznać przepisy dotyczące budowy domu, a także uzyskać stosowne pozwolenia. W szczególnie skomplikowanych przypadkach pomocne mogą okazać się porady prawne oferowane przez kancelarie, które specjalizują się w prawie budowlanym. Jednakże, w zdecydowanej większości przypadków staranie się o pozwolenie na budowę nie jest niczym skomplikowanym, ale wymaga czasu oraz troski o to, aby wszystko to, co wymagane znalazło się w naszym wniosku.

Kupujemy działkę, a następnie zaczynamy gromadzić potrzebne dokumenty

Niektórzy już mają działkę, inni muszą jeszcze dodatkowo poświęcić czas na to, aby znaleźć odpowiedni teren. Mając już jednak ten etap za sobą, można rozpocząć kompletowanie dokumentów, jakie trzeba będzie przedłożyć w urzędzie gminy po to, aby móc uzyskać pozwolenie na budowę. Od czego zacząć budowę domu, a konkretniej od jakiego dokumentu zacząć kompletowanie wszystkiego, co będzie potrzebne do wniosku? Na starcie powinniśmy postarać się o wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli jednak okazałoby się, że nasz grunt jeszcze takiego planu nie posiada, będziemy musieli wnioskować o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Konieczne będzie też pozyskanie mapy zasadniczej oraz mapy do celów projektowych. Sporządzeniem takiej mapy zajmuje się geodeta, którego być może będziemy musieli zatrudnić.

Do wniosku musimy też dołączyć informacje o tym, w jaki sposób budynek zostanie podpięty do mediów. A więc możliwość przyłączenia budynku do poszczególnych sieci, a także opinię geotechniczną, jeśli taka okaże się konieczna.

Od czego zacząć budowę domu- wybieramy projekt domu

Mając już wszystkie powyższe dokumenty możemy się skupić na poszukiwaniu odpowiedniego projektu domu. Jest to o tyle ciekawy etap, że w tym właśnie momencie możemy realnie zastanowić się nad swoimi potrzebami. Na tym etapie powinniśmy też wybrać technologię, w której nasz dom będzie budowany, a obok popularnej technologii murowanej mamy jeszcze nowoczesną technologię stawiania domów kanadyjskich, która w naszym kraju coraz bardziej zyskuje na popularności.

Projekt domu to wyczerpujący dokument, który obrazuje cały układ budynku, a także zawiera rozrysowanie tego, jak będą wyglądały wszystkie instalacje w budynku. Wybierając projekt możemy zadecydować, czy chcemy, aby nasz dom był parterowy z poddaszem użytkowym czy może piętrowy. Czy ma posiadać garaż czy może balkony. Decydujemy o jego wyglądzie, a potem będziemy jeszcze musieli przejść przez proces jego adaptacji w ramach działki, na której chcemy budować. Będąc już na tym etapie i składając wniosek o pozwolenie na budowę już bardzo dużo wiemy na temat tego, jak dom będzie się prezentował, gdzie się znajdzie na działce, jak będzie w przyszłości funkcjonował, a także z czego będzie wykonany. Po zatrudnieniu odpowiedniej ekipy budowlanej, mając już pozwolenie w kieszeni- będzie można w końcu wyruszyć w teren.

Zobacz więcej na https://drewdom.com/